1) pCon Exchange Container (PEC)
Błyskawiczna metoda wymiany informacji pomiędzy aplikacjami pCon.
W nowej wersji pCon.planner 7.6 dostępna jest opcja eksportu pliku w formacie łączącym kompleksową informację o obiekcie – *pec. Pojedynczy model lub cała aranżacja stworzona w pCon.planner i zapisana w tym formacie w zależności od wersji pCon.planner (STD/ME/PRO) zawierać może zarówno geometrię jak i informacje komercyjne, które mogą być wykorzystywane podczas otwierania pliku w innych aplikacjach tj. pCon.basket/czy pCon.box.
Np. by przenieść dowolny obiekt lub gotową aranżację stworzoną w pCon.planner do pCon.box wystarczy zaznaczyć wybrane obiekty i z zakładki Menu > Plik wybrać opcje Eksportuj > Eksport formatów pCon, a następnie w pojawiającym się oknie „zapisz jako” zapisać jako typ pliku z rozszerzeniem *pec.
W kolejnym kroku wystarczy uruchomić pCon.box i zaimportować plik. Ustawienie, odległość między obiektami i konfiguracje obiektów oraz ich właściwości nie zostaną utracone. Obiekty zawierające dane komercyjne z pCon.planner PRO wyeksportowane w postaci pliku *pec w pCon.box funkcjonować będą jako informacja graficzna z danymi komercyjnymi. Otwierając plik *pec w pCon.basket zawarte produkty zostaną automatycznie wstawione do Twojej listy artykułów.
2) Druk w pCon.planner 7.6
Użytkowników nowej wersji ucieszy fakt mniejszej wagi wygenerowanych plików PDF oraz lepsza jakość drukowanego tekstu. Ponadto w dokumentach zapisanych w tym formacie pola tekstowe są rozpoznawalne co umożliwia kopiowanie tekstu z pliku PDF.
3) Kompatybilność z nową wersją AutoDesk® DWG 2018 (obsługa formatu DWG 2018).
4) Edycja tekstu
Od teraz można zmieniać szerokość pola tekstowego klikając w boczne interaktory pojawiające się po obu stronach ramki z tekstem.
5) Edytor Materiałów
W nowej wersji programu mamy do czynienia z nieco bardziej rozbudowanym edytorem materiałów. Pojawiają się dodatkowe pola:
Fotometria
Właściwości materiału takie jak odbicie światła i przeźroczystość wyrażone są procentowo i w postaci wykresu. Obszar ten pokazuje, ile światła odbija się od powierzchni materiału i jaki procent światła przenika do materiału.
Odbicie światła
W tej sekcji edytować można intensywność i zakres odbicia oraz szorstkość powierzchni.
Nowy parametr „szorstkość” określa mikrostrukturę powierzchni. Rozproszenie odbitego światła będzie słabsze dla gładkiej powierzchni w porównaniu do bardzo szorstkiej powierzchni.
6) Kamery
Możliwość wstawiania kamer w rzucie prostokątnym. Informacja o wybranym ujęciu pojawia się we właściwościach kamery – tu możemy przełączyć widok z perspektywy na rzut prostokątny i odwrotnie.
7) Kreskowanie
Elementy rysunku 2D mogą mieć nie tylko typ wypełnienia stały ale także możliwe jest wybranie kreskowania.
Cezar Marek
A kiedy pojawi się w materiałach w szablonie osiemsetletnie zimne i ciepłe możliwość wczytania tekstury aby uzyskać samoświecący materiał jak np. ekran telewizora czy korowa witrażowa oprawa lampy z abażurem?